Historie

Jsme česká punková kapela, působící v letech 1983 – 1985 a od 2021 doposud, založená v Chomutově.

Působili jsme v Okresním domě pionýrů a mládeže v Chomutově (dnes soukromá obchodní akademie) na Kadaňské ulici, kde jsme byli vedeni vedle kroužku šití, zahrádkářského kroužku, zájmového kroužku mladých divadelníků atd… jako „hudební kroužek“.

Do podzimu roku 1984 jsme uskutečnili několik koncertů, poté jsme byli přinuceni pracovníky ODPM zúčastnit se kvalifikačních zkoušek (tzv „přehrávek“). Mezi záplavou místních barových kapel jsme působili jako pěst na oko. Na přehrávkách jsme nevystupovali pod svým regulérním názvem, ale byli jsme přinuceni zvolit si pro tuto příležitost nějaký „kulturnější“ název. Nazvali jsme se tedy podle tehdejších zvyklostí Hudebním souborem Jaroslava Hamouze. I texty prošly důkladnou autocenzurou, čímž vznikl nejeden řádný paskvil.

Přes veškerou naši snahu se komisi nepodařilo ukolébat a způsobili jsme některým členům pořádný šok. Přehrávky pro nás nedopadly nejlépe, protože náš, na tehdejší dobu provokativní vzhled a texty písniček, způsobily faktické znemožnění našeho dalšího působení (úplný zákaz produkce), především díky komunistické cenzuře. Po produkci si nás komise pozvala na přátelský pohovor, kde jsme obdrželi rozhodnutí kvalifikační komise o zákazu veřejné produkce (ani zadarmo :-D). Vedoucí našeho hudebního kroužku, Viktorian Džambasov, následně strávil několik týdnů v ambulantním léčení psychiatrického oddělení místní nemocnice. Po přehrávkách jsme samozřejmě byli vyhozeni z ODPM a začali jsme zkoušet v Kulturním domě v 9 km vzdálených Nezabylicích. V místním hospodském sále nebyla kamna, takže v zimních měsících to byla lahůdka. Na jaře 1985 jsme ukončili odchodem některých členů na základní vojenskou službu svou činnost.

V roce 1999 jsme se sešli pro natočení CD Játrová paštika. Po té následovala série koncertů a po ní se kapela na deset let odmlčela, protože její členové byli, jak už to tak bývá, vytíženi rodinným životem.

Na konci roku 2021 jsme se sešli tři ze čtyř členů původní sestavy kapely a rozhodli se pokračovat v činnosti. Jardu Hamouze, který již s námi nechtěl dále hrát, nahradil David Zogala, a v této sestavě nyní hrajeme. K sérii koncertů přibylo i několik nových písní jako je Punk Děda, Doktor Nešpor, Šulín nebo Schinkazen má zpoždění, kterými jsme doplnili a omladili repertoár, a také jsme lehce upravili aranžmá starých songů.