O Játru

Játro je česká punková kapela, působící v letech 1983 – 1985, založena v Chomutově.

Kapela působila v Okresním domě pionýrů a mládeže v Chomutově (dnes soukromá obchodní akademie) na Kadaňské ulici, kde byla vedena vedle kroužku šití, zahrádkářského kroužku, zájmového kroužku mladých divadelníků atd… jako „hudební kroužek“.

Kapela do podzimu roku 1984 předvela několik koncertů, poté byla přinucena pracovníky ODPM zúčastnit se kvalifikačních zkoušek (tzv „přehrávek“). Mezi záplavou místních barových kapel působilo Játro jako pěst na oko. Na přehrávkách nevystupovalo Játro pod svým regulerním názvem, ale bylo přinuceno si zvolit pro tuto příležitost nějaký „kulturnější“ název. Nazvalo se tedy podle tehdejších zvyklostí Hudebním souborem Jaroslava Hamouze. I texty prošly důkladnou autocenzurou, čímž vznikl nejeden řádný paskvil.

Přes veškerou snahu se komisi nepodařilo ukolébat a kapela způsobila některým pořádný šok. Přehrávky nedopadly pro Játro nejlépe, protože jejich na tehdejší dobu provokatvní vzhled a texty písniček způsobily faktické znemožnění dalšího působení (úplný zákaz produkce), především díky komunistické cenzuře. Po produkci si komise pozvala kapelu na přátelský pohovor, a kapela obržela rozhodnutí kvalifikační komise o zákazu veřejné produkce (ani zadarmo). Vedoucí hudebního kroužku následně strávil několik týdnů v ambulantním léčení psychiatrického oddělení místní nemocnice. Po přehrávkách je Játro vyhozeno z ODPM a začalo zkoušet v Kulturním domě v 9km vzdálených Nezabylicích. V místním hospodském sále nebyla kamna, takže v zimních měsících to byla lahůdka. Na jaře 1985 hudební těleso ukončilo odchodem některých členů na základní vojenskou službu svou činnost.

V roce 1999 se kapela sešla pro natočení CD Játrová paštika.